Balvana
   
0 adet ürün    toplam 0.00 TL Lütfen Üye Girişi Yapınız!
 
KULLANICI PANELİ
Müşteri Panelim Bilgilerim Sepetim Üye Girişi
   
Kategoriler
 
Faydalı Bilgiler
Bal Hakkında
Balın kristalize Olması
Balın Sağlığa Yararları
Bal ve Güzellik
Gerçek Bal & Sahte Bal
Dikkat Edilmesi Gerekenler
Neden Kafkas Balı
Kafkas Balı Nasıl Tüketilmeli
 
Avantajlarımız
Ücretsiz Kargo
SSL (Güvenli Alışveriş)
Doğal Kafkas Balı
7/24 İletişim
 

 
Bal ve Güzellik

Bal ve Güzellik

Balın cilt, el ve saç sağlığı ve güzelliği ile ilgili olarak faydaları ve kullanım yöntemlerini aşağıya sizin için derledik. Yaygın kullanım biçimlerini yazmakla birlikte kullanırken uzmanınıza danışmanızı da tavsiye ederiz.

 Bal her zaman için cilde iyi gelir. Hem doğal antibiyotik özelliği vardır. Hem de vitamin, mineral ve protein kaynağıdır. İçinde aynı zamanda meyve asitleri olan bal cildi arındırır. Özündeki elementler hücre yeniler. Manganez, magnezyum ve silisyum ten için çok ideal minerallerdir. 20-25 dakika süreyle yüzde kalan bal maskesi en iyi kremden bile etkilidir. İçinde birçok vitamin mineral ve antioksidan olan balın güzellikteki yararı maskeden hemen sonra ortaya çıkar. Ama doğal, katıksız bal olması şart.

Ballı formüller

Balın salatalık ile bir uygulamasından söz edeceğiz size. Bunun için bir orta boy salatalık ve 2 kaşık bal yeterli. Salatalığı önce rendeleyin. Suyunu alın. Bu suya biraz bal ekleyin. Sonra bu karışımı bir şişeye koyun. Karışımla akşamları yüzünüzü silin. Boyun ve göğüs bölgesine de sürebilirsiniz. 4 haftalık kullanımdan sonra etkisini göreceksiniz. Daha etkili olması için sabahları da yapabilirsiniz ancak bu sıvının ciltte kuruması için 20 dakika kadar zaman gerekli.

Tonik bitince tekrar yapıp, tazelemeniz gerekiyor. Çok yapıp bayat olanı kullanmak pek yarar getirmez.

Civan perçemi ve bal

Etkili olan bir başka karışım ise civan perçemi çiçeği ile yapılan maske. Bu çiçek saf suda 10 dakika kaynatılır. Soğutulunca bir çay bardağı alınır. Bu suya biraz limon suyu, bir kahve kaşığı zeytinyağı katılır. Bir başka kapta bir kaşık bal ve yumurta sarısı karıştırılır. Karışım civanperçemi suyuna katılır. İçine biraz yulaf unu katıp karıştırdığınızda iyi bir maske elde edilir. Yüzdeki kırışıklık ve yıpranma için birebir. Maske yüzde yarım saat kalmalı.

Yumuşak ve güzel eller

Eller için de bal harikalar yaratır. İki çay kaşığı bal ve bir yarım çay bardağı limon suyunu çalkalayıp el losyonu yaparsanız yumuşak bir losyon elde edersiniz. Bunu her sabah elinize sürebilir ve 10 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.

Öte yandan ellerinizi zeytinyağı ve bal karışımına da teslim edebilirsiniz. Bir çorba kaşığı bala biraz zeytinyağı katın. İçinde elinizi beş veya on dakika tutun. Bunu sürerek de yapabilirsiniz. Fakat bunu gerçekleştirmeden önce ellerinizi iyice musluk altında yıkayın.

Badem ve bal

Bal ile iyi bir temizleyicisi de yapılır. 1 yemek kaşığı bal yeterli bunun için; 1 avuç bademi iyice aktarda çektirin. Toz haline gelsin. Bu toza yarım çay kaşığı limon suyu katın. Karışımı yüzünüze sürün. 15 dakika sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Temiz bir cilt hazırdır. Artık kreminizi uygulayabilirsiniz.

Süt bal karışımındaki mucize

Ballı sütü de kesinlike önemsemek gerekir. Şunu untmayın, süt her zaman yüz için de beden için de önemli bir maddedir. İçindeki şeker ve mineraller çok idealdir. Haftada bir bal ve sütü karıştırıp yüze maske halinde yedirdikten sonra yıkarsanız çok faydasını görürsünüz.

Yoğurt ve bal

Yoğurtlu yüz maskeleri ünlüdür. Ama içinde mutlaka bal olması kaydıyla. 1 fincan süt ile çok az yoğurdu karıştırarak işleme başlayabilirsiniz. Ardından başka bir kapta yumurta akını iyice karıştırın. Bunu da süt-yoğurt kabına ekleyin. Kuru ciltler karışıma 1 çay kaşığı bal ilave etmeli. Yağlı cilt ise balla birlikte bir kaç damla da limon suyu eklemeli. İşte size şahane bir maske. Yüzünüze sürün 20 dakika bekletin ve yıkayın.

Bal: Doğal Nemlendiriciniz 

Eğer cildinizi olması gerekenden fazla nemlendirirseniz cildinizdeki gözeneklerin kapanmasına neden olursunuz. Mevsimler değiştikçe nemlendirme şekilleri değişmelidir. Nemlendirici kremi cildinizin her yerine sürmenize gerek yok. Alnınız ve yanaklarınız çenenize oranla daha fazla kurumaya yatkın bölgedir.

Suyu kendine çeken bal çok iyi bir nemlendiricidir. Bal, hem kuru hem de yağlı ciltlere faydalıdır. Cilde düzgünlük verir, yumuşatır ve besler. İçindeki organik asitler ve enzimler kozmetik açıdan balın değerini arttırır. Yüzü soluk olanlar yanaklarına pembelik gelmesi için baldan daha iyi bir nemlendirici bulamaz. Balı yüze yaydıktan sonra parmak uçlarıyla hafif hafif vurarak, cilde yedirmeli, iki-üç dakika bekledikten sonra önce ılık sonra soğuk su ile yüzü yıkamalı. Bu yöntem kan dolaşımını hızlandırır. Sonuç olarak cilt hafif pembeleşir, şeffaflaşır ve adeta bir bebek cildi gibi olur.

Cildiniz için haftada bir gün şu formülü uygulayabilirsiniz: Bir adet salatalığı kabuğu ile rendeleyin. Bir çay kaşığı bal ve bir çorba kaşığı mısır nişastasını içerisine katıp karıştırın. Saçlarınızı toplayın. Karışımı ensenizden başlayıp boynunuza ve yüzünüze sürün. Bu arada göz çevresini koruyun. 20 dakika sonra yıkayın. Cildiniz canlanacak, temizlenecek ve nemlenecektir. Bu formül her türlü cilt için uygulana bilir.

Arı suyun elde edilişi: Büyük bir çelik tencereye içme suyu doldurun, kapağını sıkıca kapatın ve ocağın üstüne koyup kaynatın. Su kaynayınca kapağı açın ve kapaktaki damlacıkları temiz bir kapta toplayın. Bu işlemi ihtiyacınızı karşılayacak suyu elde edinceye kadar tekrarlayın.

Cilt Bakımında Balın Faydası ve Önemi

Antioksidanlar cildi zararlı ultraviyole ışınlarından korumaya yardımcı role sahiptir. Cildi canlandırıcı etkisi vardır. Uzun süre güneşe maruz kalan ciltteki radyasyon cilt hasarına, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine yol açmaktadır.

Güneş kremi ve losyonları cilt tahrişine sebep olmaktadır. Güneş bakımı kremlerinde antioksidanlar, anti tahriş maddeleri ve nemlendiriciler kullanılmaktadır. Balın mirkop önleyici özelliği vardır. Bakteri gelişimini ve yayılmasını engeller.

Minör akne tedavilerinde kullanılır. Mikropları önlemesindeki nedenler, yüksek miktarda şeker içermesi, su tutma özelliği, düşük pH, yüksek asit, az miktarda protein içermektedir.

Bakterilerin gelişimini engelleyen nitrojene sahiptir.

Ilık suya bal ve tuz karıştırın. Lekelere bunu uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve yıkayın. Lekeri yumuşatır ve azaltır.

Bal, hem sağlık hem güzellik için vazgeçilmez ve eşsiz kaynak. Arıların neden kaybolduğu tartışılırken, balın hem sağlık hem de güzellik için vazgeçilmez ve eşsiz kaynak olduğunu hatırlamakta fayda var. Çiçeklerin tozlarını birbirine taşıyarak döllenmelerini ve çoğalmalarını sağlayan arıların ürettiği bal, insanlar için en temel ve vazgeçilmez besin değerlerinden biri. Bazı bölgelerde kaybolduğu tespit edilen arıların yok olması haline birçok tür ortadan kalkacağı gibi eşsiz bir sağlık ve güzellik kaynağı olan baldan da mahrum kalacağız. Eski çağlardan beri birçok güzellik formülünün hammaddesi olarak kullanılan bal, başta güzelliğiyle efsaneleşen Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın en önemli güzlellik mazlemelerinden biri.

sağlık ve güzellik kaynağı olan baldan da mahrum kalacağız. Eski çağlardan beri birçok güzellik formülünün hammaddesi olarak kullanılan bal, başta güzelliğiyle efsaneleşen Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın en önemli güzellik mazlemelerinden biri.

Cildi Besliyor

Bal cildi nemlendiriyor, besliyor, temizliyor ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor. Kısacası bal cildinize ihtiyacı olan her türlü hizmeti sunan bir mucize olmaya arılar var oldukça devam edecek.

Bal ve cilt üzerindeki mucize etkileri

Beslenme cildigimiz için çok önemlidir yediğimiz tüm besinlerin ve bitkilerin cildimize ve sağlığımıza bir çok faydası vardır. Bu faydalı  besinler arasında en popüler olanlırından biriside bal, kuru ciltler için bir mucizedir. Şimdi gelin hep birlikte balın cilde olan faydalarını öğrenelim.

Bal, hem sağlık hem güzellik için vazgeçilmez ve eşsiz kaynak. Arıların neden kaybolduğu tartışılırken, balın hem sağlık hem de güzellik için vazgeçilmez ve eşsiz kaynak olduğunu hatırlamakta fayda var. Çiçeklerin tozlarını birbirine taşıyarak döllenmelerini ve çoğalmalarını sağlayan arıların ürettiği bal, insanlar için en temel ve vazgeçilmez besin değerlerinden biri. Bazı bölgelerde kaybolduğu tespit edilen arıların yok olması haline birçok tür ortadan kalkacağı gibi eşsiz bir sağlık ve güzellik kaynağı olan baldan da mahrum kalacağız.

Eski çağlardan beri birçok güzellik formülünün hammaddesi olarak kullanılan bal, başta güzelliğiyle efsaneleşen Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın en önemli güzlellik mazlemelerinden biri.

Bal, cilde yumuşaklık ve parlaklık veriyor. Cildiniz yorgun görünüyorsa tazelemek için bal ile bir güzellik kremi hazırlayabilirsiniz. Göz çevresi hariç tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayacağınız bal, 10 dakika içinde mucizeler yaratacaktır. Nasıl mı uygulayacaksınız?

Cildi canlandırma

1 çorba kaşığı balı rendelenmiş 1 elma ve ezilmiş 1 muzla karıştırıp göz çevresi hariç tüm yüzünüze ve boynunuza sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın ve havlu ile kurulayın.

Kırışıklıklara karşı

1 çorba kaşığı limon suyu, 2 çorba kaşığı bal ve 2 çorba kaşığı suyu bir kapta krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Göz çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. Ilık suyla yıkayıp durulayın.

Cildi sıkılaştırma

1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 çorba kaşığı bal ve mercimek büyüklüğünde tereyağını bir kaba alıp krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Göz çevresi hariç tüm yüzünüze ve boynunuza sürüp 5-10 dakika bekleyin. Ilık suyla yıkayıp durulayın ve ılık havlu ile tampon yaparak kurulayın.

Bal belki de doğal besinlerin arasında en yararlı olanıdır. B6, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, niakin, potasyum, riboflavin ve sodyum gibi vitamin ve mineralleri içeren bal oldukça yüksek besin değerlerine sahiptir. Ayrıca antioksidanlar bakımından da oldukça zengin olan bal vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

İlaç Olarak Bal

Birçok kültürde bal ilaç olarak kullanılmaktadır. Bal arterit ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Çayın içerisine konarak tüketilen bal kötü kolesterole karşı oldukça etkilidir. Soğuk algınlığına, boğaz ağrılarına, mide problemlerine ve sindirim sorunlarına iyi gelen bal bağışıklık sistemini güçlendirir.

Saçlar İçin Bal

Bal saç ve deri sağlığı için oldukça faydalıdır. Doğal nem tutucuları içeren bal saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Saç kreminize ekleyeceğiniz belli bir miktardaki bal saçlarınız güçlendirir ve daha parlak gösterir. Saçın esnekliğini arttırmak için bal ve sütü karıştırın ve saçınıza sürerek bol su ile durulayın. Ayrıca bal ve zeytin yağını karşıtırarak saçınıza sürdüğünüzde saçınız daha parlak bir görüntüye sahip olur.

Cilt İçin Bal

Süt ile karıştırılarak vücuda uygulanan bal cildin yumuşak ve güzel görünmesine yardımcı olur. Ayrıca balın cildinizi nemlendirmek için yüzünüze de uygulayabilirsiniz. Bazı meyveler ile karıştırılarak cilde uygulanan bal cildinizi forma sokar ve daha parlak görünmesine yardımcı olur.

Anti-Mikrobik Etkili Bal

Anti-mikrobik özellikler taşıyan bal güneş yanıklarına, kızarıklıklara ve bazı hafif dereceli cilt iritasyonlarına iyi gelir. Ayrıca cilde uygulanan bal yaşlanma karşıtı etki yaratır. Bal kesiklere ve yaralara da iyi gelmektedir. Bakterilerin çoğalmasını engelleyen bal özellikle mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir.

Bal ile gelen Güzellik

Doğal bir antibiyotik olan balı cilt güzelliğinizde kullanıyor musunuz?  Kozmetik sentetik ürünleri terkedip binlerce yıldır kullandığımız doğal ürünlere dönerken, bal maskeleri de cilt üzerindeki olumlu etkiler ile tekrar moda oldu.Cildinizi nemlendiren, antibiyotik etkisi ile sivilce ve akne oluşumunu engelleyen bal maskeleri ve uygulamalarını yazımızda bulabilirsiniz...

 Ballı dudak parlatıcısı (1-1/2 fincan)

Malzeme

1 fincan tatlı badem yağı

1/2 fincan balmumu

2 kaşık bal

Uygulama

Bademyağı ve balmumunu mikrodalga fırına uygun bir kaba koyun. Yüksek derecede 1 dakika ya da balmumu eriyene kadar tutun. Bu karışıma balı ilave edip karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın. Kapaklı minik kaplara dökün. Dudak nemlendiricisi olarak ya da ruj üzerine parlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Bal elma yüz toniği

İçindekiler

1 kaşık bal

1 elma (soyulup göbeği çıkarılmış)

Uygulama:

Bal ve elmayı mikserden geçirip püre haline getirin. Yüze sürüp 15 dakika bekletin. soğuk suyla durulayın.

Bal-yabanmersini dudak parlatıcısı

İçindekiler:

1 kaşık tatlı badem yağı

10 adet taze yabanmersini

1 kaşık bal

1 damla e vitamini yağı (buğday yağı olabilir)

Uygulama

Mikrodalgaya uygun bir kapta tüm malzemeyi karıştırın. Kaynar su bulunan babın içine karışımın kabını yerleştirin, yavaşça karıştırırken yabanmersinlerini ezin. Karışım kaynama noktasına gelene kadar sürdürün. Karışımı ateşten alıp 5 dakika kadar soğumaya bırakın. Bir kalburdan geçirerek tüm meyve parçalarını ayırın. Süzülen sıvıyı yeniden karıştırıp soğumaya bırakın. Soğuduğunda küçük plastik bir kaba ya da kavanoza alın. Arada bir dudaklarınıza sürün. Hem besleyecek, hem kuruluğu önleyecek hem de hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Bal-vanilya banyo köpüğü

İçindekiler

1 fincan tatlı badem yağı veya zeytinyağı ya da susam yağı da olabilir.

1/2 fincan bal

1/2 fincan sıvı sabun

1 kaşık vanilya extraktı

Uygulama

Yağı bir kaba koyun ve diğer tüm malzemeleri yavaşça karıştırarak katın. Temiz, kapaklı, plastik bir kaba karışımı aktarın. Kullanmadan önce yavaşça çalkalayın. 4 banyo için yeterli banyo köpüğü elde edilmiştir. Küvete girmeden önce su akarken yeteri kadar köpüğü küvete ilave edin.

Bal temizleyici losyonu

Malzeme

1/4 fincan bal

1 kaşık sıvı sabun

1/2 fincan gliserin (eczanelerden bulunabilir)

Uygulama

Malzemeleri küçük bir kapta iyice karışana kadar karıştırın. Temiz plastik bir kaba alın. Sünger ya da pamuklu bir beze döküp bununla yüzünüzü hafifçe ovun ve ılık suyla durulayın.

Sıkılaştırıcı yüz maskesi

İçindekiler:

1 kaşık bal

1 yumurtanın beyazı

1 kaşık gliserin( eczanelerden bulunabilir)

1/4 fincan un

Uygulama

Malzemeleri karıştırın, hamur olacak kadar unu katın ve hamurla yüzünüzü ve boynunuzu kaplayın. 10 dakika bekletip ılık suyla yıkayın.

Salatalık - bal tonik (1/2 fincan için)

Malzeme

1 orta boy salatalık(soyulup doğranmış)

2 kaşık bal

Uygulama

Salatalığı mikserde püre haline getirip bir kevgire koyun. Kevgirin altına da cam bir kap yerleştirin. 15 dakika kadar süzülmeye bırakın. Salatalığın suyu iyice süzüldüğünde minik bir kavanoza alıp içine balı ilave edin. Kullanmak için şişeyi iyice çalkalayın ve pamuklu bir bezi bu tonikle ıslatın. Sabah, akşam yüz, boyun ve göğüs bölgesini silin. 3-4 dakika kurumasını bekleyin.. Kalan toniği papaklı kabında 1 hafta kadar tutabilirsiniz. Bir haftalık kullanımdan sonra yeniden tonik yapmalısınız.

Bal ile evde kolayca hazırlayabileceğiniz çeşit çeşit güzellik maskesi tarifleri. Sivilceler, çiller, akneler ve cildi canlandırmak için pratik bal maskelerinden dilediğinizi deneyebilirsiniz.

Cilt hastalıkları, sivilce ve akneler için maske

1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı çavdar, (yulaf veya buğday) unu, 1 çay kaşığı balıkyağı, 1 çay kaşığı papatya çiçeği tozu iyice karıştırılır. Bir yumurta sarısı eklenir. Karışım yüze sıcak papatya çayıyla yıkandıktan sonra sürülür. En az yarım, en çok bir saat sonra yüz sıcak papatya çayıyla temizlenir. Sabah akşam, günde 2 kere tekrarlanabilir. Küre, sivilceler kaybolduktan sonra da 10 gün devam edilir. Krem yüzdeki sivilceleri temizlemekle kalmaz yüze canlılık, gerginlik, parlaklık da verir.

Güzellik Reçeteleri

Bugüne dek yalnızca doğanın sunduğu orjinal bir tatlandırıcı olarak kabul edilen bal, güzellik iksiri ve sağlık deposu olarak yeniden keşfedildi. Glukoz, fruktoz, su ve emeğin birleşimi olan bal, bir güzellik ve sağlık iksiri olarak kabul ediliyor. Siz de ev yapımı güzellik reçetelerinden hoşlanıyorsanız, balı yanınızdan ayırmamalısınız. İster cildinizde ister saçlarınızda balın mucizevi etkisini görmek hem pratik hem de son derece ucuz.

Yüz temizleyicisi: 1 yemek kaşığı balı, 1 avuç ince çekilmiş badem ve ½ çay kaşığı limon suyuyla karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp bir süre ovalayın. Cildinize iyice nüfuz ettiğinden emin olduktan sonra bol suyla yüzünüzü yıkayın.

Sıkılaştırıcı yüz maskesi: 1 yemek kaşığı balı, 1 yumurta beyazını, 1 çay kaşığı gliserini mikserde çırpın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Saç kremi: 1/2 fincan balı 1/4 fincan saf zeytinyağı ile karıştırın. Saçlarınız normal kuruluktaysa yalnızca 1 yemek kaşığı yağ katın. Karışımı saçlarınıza sürdükten sonra başınıza bir bone takıp yarım saat bekleyin. Saçlarınız şampuanla yıkadıktan sonra durulayın. Kuru saçlarınızın canlanıp parladığını göreceksiniz.

Tonik: 1 yemek kaşığı balı ve kabukları soyulmuş elmayı mutfak robotunda iyice ezin. Yüzünüze sürüp 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın.

Saç parlatıcısı: 1 çay kaşığı balı, 4 bardak sıcak suda eritin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra hazırlamış olduğunuz suyu saçlarınızın dibine çok fazla değdirmeden uçlarına doğru uygulayın. Daha sonra durulama yapmadan saçlarınızı kurutun. Parlaklığı görünce şaşıracaksınız.

Evde Güzellik 'Bal Gibi' Olur

Yüzünüzdeki tüm lekelerden kurtulun

250'şer gram taze süt ve alkolü iyice karıştırın. Soğuk yerde muhafaza etmeniz gereken bu karışımla, her sabah uyanır uyanmaz ve akşamları yatmadan önce yüzünüzü temizleyin. Alkolü, derecesini eczanede azalttıktan sonra kullanın. Bu özel karışım, yüzünüzdeki lekelerin yok olmasını sağlayacaktır.

Makyajınızı bademli sütle temizleyin

Malzemeler:

Bir kâse dövülmüş badem

500 gram süt

1 tatlı kaşığı badem yağı

Dövülmüş bademleri ve sütü yaklaşık 8 dakika boyunca kaynatın. 10 dakika demledikten sonra ise süzün ve cam bir şişeye koyun. Ardından, üzerine badem yağını ekleyin. Her cilt tipine uygun olan bu karışımı, makyajınızı silmek istediğiniz zaman kullanın. Bademin cildi yumuşatan özelliği sayesinde, cildiniz yıpranmadan temizlenecektir.

Kuru cildin başlıca ilacı bir kaşık bal ve tereyağı

Eğer çok kuru bir cildiniz varsa, 1 tatlı kaşığı tereyağı ile 1 tatlı kaşığı balı iyice karıştırın. Bu maskeyi yaklaşık 30 dakika boyunca yüzünüzde, özellikle de göz çevrenizde bekletin. Dekolte bölgesine de uygulanabilen bu özel karışım, cildinizin B vitamini almasını sağlayacak ve nem kazanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca her gün 1 adet havucu hafif zeytinyağında pişirip yemek de, kuruyan ciltlerin nem kazanmasını sağlar.

Bebeksi bir ten için elmalı maske

Malzemeler:

500 gram süt 1 elma

1 çorba kaşığı yulaf unu

1 tatlı kaşığı bal

Sütü, blender'dan geçirdiğiniz elmaları da içine atarak iyice pişirin. Diğer malzemeleri de karıştırıp, bu karışımı cildinize yayın. 30 dakika beklettikten sonra, yıkayın. Bu karışım cildinizin canlanmasını, yumuşamasını ve genç bir görüntü kazanmasını sağlayacaktır.

Süt Ve Bal Karışımından Oluşan Güzellik İksiri

 Kleopatra’nın süt ve baldan oluşan güzellik iksirini ünlüler de tercih ediyor.İçeriğindeki birçok vitamin, mineral, antioksidan ve aminoasitlerle değerli bir besin maddesi olmasının yanında, her geçen gün yeni bir tedavi edici özelliği kanıtlanan bal, son zamanlarda doğal bakım ürünü olarak da güzellik merkezlerinde kullanılmaya başlandı.

Sivilcelere İyi Geliyor

Uzmanlara göre bal ve süt banyosunu haftada en az iki kez yapmak gerekiyor. Doğal olması nedeniyle ünlülerden rağbet gören bu yöntemin, özellikle kuru ciltlerin canlanmasına yardımcı olduğu belirtiliyor. Evde de hazırlaması kolay karışımı ister yüzünüze isterseniz sadece vücudunuza uygulamanız yeterli. Süt ve balı tende yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkamak yeterli. Ebru Şallı bu yöntemin sivilcelere de iyi geldiğini söylüyor. "Süt toksinleri attığı için yağ tabakasını önlüyor. Böylece sivilceler yok oluyor" dedi. Seda Sayan ise haftada en az 2 kere bu formülü uyguladığını söylüyor.

Evde de Yapabilirsiniz

Güzellik merkezlerinde 300 ile 400 YTL arasında değişen güzellik kürünü evde de yapmak mümkün. İşte size formülü:

Plastik su şişesinde bir litre süt, bir fincan tuz ve yarım fincan balı çalkalayıp karıştırın. Bu köpükle vücudunuzu iyice ovun, sonra durulayın.

Süt banyosu cildi derinlemesine temizler, epidermisin hassasiyetine zarar vermediği için cildi kurutmaz.

Tuz ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Bal ise canlandırıcı etkisiyle cilde ferahlık verir.

Uygulaması Çok Kolay

Hayranları Jennifer Lopez'e benzettikleri Ziynet Sali'ye cildini nasıl koruduğunu ve güzellik formülünü sordular. Sanatçı, cildinin güzelliğini yıllardır bal ve soda ile korumaya çalıştığını belirterek şunları söyledi. “Sabah kalkar kalkmaz yüzümü ılık suyla yıkarım. Sonra yüzüme bal sürerim. Bal 20 dakika cildimde kalır, ardından balı soda ile temizlerim. Bu kolay formülü yurt dışında bir uzmandan öğrenmiştim ve çok faydasını görüyorum."

 BAL; içeriğindeki birçok vitamin mineral  antioksidan ve aminoasitlerle değerli bir besin maddesi olmasının yanında  her geçen gün yeni bir tedavi edici özeliği kanıtlanmakta ve aynı zamanda doğal bakım ürünü yapımındada kullanılmaktadır. Cildimize sürdüğümüz herşeyin hücrelerimiz tarafından emildiğini düşünürsek yiyemediğiniz hiçbirşeyi cildinize sürmeyin düşüncesi haklılık kazanmaktadır.

Burada balla yapabilecegimiz bazı bakım ürünlerinin reçetesini bulabileceksiniz. Tabiiki bu ürünlerin yararlı olabilmesi için kesinlikle doğal  katıksız bal olması gerekmektedir. Üzerinde bunca spekülasyon olan balı mutlaka güvenebileceğiniz bir yerden almalısınız. tereddütünüz varsa analiz yaptırabilirsiniz.

Sıkılaştırıcı Yüz Maskesi

İçindekiler:

1 kaşık bal

1 yumurtanın beyazı

1 kaşık gliserin( eczanelerden bulunabilir)

1/4 fincan un

Uyuglama

Malzemeleri karıştırın hamur olacak kadar unu katın ve hamurla yüzünüzü ve

boynunuzu kaplayın. 10 dakika bekletip ılık suyla yıkayın.

 Ballı Dudak Parlatıcısı

1-1/2 fincan

Malzeme

1 fincan tatlı badem yağı

1/2 fincan balmumu

2 kaşık bal

Uygulama

Bademyağı ve balmumunu mikrodalga firina uygun bir kaba koyun . yüksek derecede 1 dakika yada balmumu eriyene kadar tutun. Bu karışıma balı ilave edip karıştırın.. iyice karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın. Kapakli minik kaplara dökün.. dudak nemlendiricisi olarak yada ruj üzerine parlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

 Bal-Yabanmersini Dudak Parlatıcısı

İçindekiler:

1 kaşık tatlı badem yağı

10 adet taze yabanmersini

1 kaşık bal

1 damla e vitamini yağı( buğday yağı olabilir)

Uygulama

Microdalgaya uygun bir kapta tüm malzemeyi karıştırın kaynar su bulunan babın içine karışımın kabını yerleştirin  yavaşça karıştırırken yabanmersinlerini ezin. karışım kaynama noktasına gelene kadar sürdürün. Karışımı ateşten alıp 5 dakika kadar soğumaya bırakın. Bir kalburdan geçirerek tüm meyve parçalarını ayırın. Süzülen sıvıyı yeniden karıştırıp soğumaya bırakın. Soğuduğunda küçük plastik bir kaba yada kavanoza alın. Arada bir dudaklarınıza sürün. Hem besleyecek  hem kuruluğu önleyecek hemde hoş bir görünüm sağlayacaktır.

 Bal-Vanilya Banyo Köpüğü

İçindekiler

1 fincan tatlı badem yağı  veya zeytinyağı yada susam yağıda olabilir.

1/2 fincan bal

1/2 fincan sıvı sabun

1 kaşık vanilya extraktı

Uygulama

Yağı bir kaba koyun ve ve diğer tüm malzemeleri yavaşça karıştırarak katın. Temiz  kapaklı plastik bir kaba karışımı aktarın. Kullanmadan önce yavaşça çalkalayın. 4 banyo için yeterli banyo köpüğü elde edilmiştir. Küvete girmeden önce su akarken yeteri kadar köpüğü küvete ilave edin.

 Bal Temizleyici Losyonu

Malzeme

1/4 fincan bal

1 kaşık sıvı sabun

1/2 fincan gliserin(eczanelerden bulunabilir)

Uygulama

Malzemeleri küçük bir kapta iyice karışana kadar karıştırın. Temiz plastik bir kaba alın. Sunger yada pamuklu bir beze döküp bununla yüzünüzü hafifçe ovun ve .ılık suyla durulayın.

 Salatalık - Bal Tonik

1/2 findan için

Malzeme

1 orta boy salatalık(soyulup doğranmış)

2 Kaşık bal

Uygulama

Salatalığı mikserde püre haline getirip bir kevgire koyun kevgirin altınada cam bir kap yerleştirin. 15 dakika kadar süzülmeye bırakın. Salatalığın suyu iyice süzüldüğünde minik bir kavanoza alıp içine balı ilave edin. Kullanmak için şişeyi iyice çalkalayın ve pamuklu bir bezi bu tonikle ıslatın  sabah  akşam yüz  boyun ve göğüs bölgesini silin. 3-4 dakika kurumasını bekleyin. Kalan toniği papaklı kabında 1 hafta kadar tutabilirsiniz. Bir haftalık kullanımdan sonra yeniden tonik yapmalısınız.

 Bal - Elma Yüz Toniği

İçindekiler

1 kaşık bal

1 elma( soyulup göbeği çıkarılmış)

Uygulama:

Bal ve elmayı mixerden geçirip püre haline getirin. Yüze sürüp 15 dakika bekletin. soğuk suyla durulayın.

 Salatalık Bal Göz Besleyicisi

4 kullanımlık

Malzeme

1 Kaşık. aloe vera jel

2 Kaşık salatalık(soyulmuş çekirdekleri ayrılmış)

1/2 Kaşık bal

1/2 Kaşık papatya çayı

Uygulama

Papatyaya kaynar su ilave edin. Soğumaya bırakın. Salatalığı  bal ve aleo verayı mikserden geçirin . (mikseri en düşük hızda çalıştırın). Papatya çayını ilave edin  Yumuşak bir karışım olana kadar karıştırın. Yüzük parmağınızla göz altlarına hafifçe sürün. Cam bir kaba koyarak üzerini naylonla kapatın. Buzdolabında bir hafta kadar ömrü vardır. Bir hafta boyunca kullanabilirsiniz. Yararları: Göz kapağındaki şişlikleri giderir göz çevresine taze bir görünüm kazandırır.

Saç İçin Bakım Maskesi

Malzemeler

1/2 fincan bal

1/4 fincan zeytinyağı

Uygulama

Bal ve zeytinyağını karıştırın. Tüm saça sürün. Başınıza naylon bone geçirip 30 dakika bekleyin. Daha sonra şampuanlayıp durulayın. Kırışıklıklara Karşı Maske Civan perçemi çiçeği  saf suda 10 dakika kaynatılıp sıkılarak süzülür. Bir fincan su soğutulur. Elde edilen posa ezildikten sonra  yarım fincan limon suyu  bir çorba kaşığı zeytinyağı  bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılıp bu karışıma. soğuk civan perçemi suyu katılır. Maske kıvama gelinceye kadar yulaf unu eklenir. Bu maske yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesi için uygulanır.  bir hafta boyunca uygulanmalıdır. Yüzde bir saat kalmalıdır.

 Bal Banyosu

Kuru ciltler için ideal

Plastik su şişesinde bir litre süt  bir fincan tuz ve yarım fincan balı çalkalayıp karıştırın. Bu köpükle vücudunuzu ovun  sonra durulayın. Süt banyosu; derinlemesine temizler  epidermisin hassasiyetine zarar vermediği için cildi kurutmaz. Tuz; ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Bal; canlandırıcı etkisiyle haftada bir kez kullanıldığında cildinize ferahlık verir.

Avokado -Bal maskesi  kuru cilt için

Olgun bir avokado meyvesi kabuksuz olarak çatalla ezilir ve yarım tatlı kaşığı bal  bir tatlı kaşığı elma sirkesi ile iyice karıştırılır. Bir yumurta sarısı çatalla iyice çırpıldıktan sonra eklenerek karıştırılır ve bu arada da 3 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı  karıştırılma sırasında azar azar eklenir. Yüze  boyuna ve dekolteye bolca uygulanır ve 20-30 dakika etkilemeye bırakılır.

 Cildi tazelemek için

Bal  limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı iyice karıştırılır. Cilde sürülüp 20 dakika bekletilir ve yıkanır.

Bal maskesi

Bal yüze ve boyuna sürülüp 20-25 dakika süreyle uygulanır. Yüz ılık sütle yıkanır ve soğuk suyla güzelce durulanır

 Ballı Yumurta Maskesi

1 çay kaşığı nemlendirici krem

1 yumurta

1 yemek kaşığı badem yağı

1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı: Yumurtanın beyazı ve sarısını ayırın. Yumurtanın sarısına damlalar halinde badem yağını ekleyerek karıştırın. Ardından yavaşça nemlendirici kremi ve balı katın. Yumurta beyazını da ayrı bir kapta hafifçe çırpın ve yumurta sarısını karşıma katıp tümünü sürülübilecek kıvama gelene kadar karıştırın. Kullanımı: Karışımı  genişçe bir fırça veya pamukla yüz ve boyun bölgesine yayın ve en az yarım saat etkisini göstermesini bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın.

 Eller için

Ellerinizin yumaşacık olmasını istiyorsanız;iki çay kaşığı bal ve yarımlimon suyunu karıştırarak ellerinize sürün.

 
Sepetim
 
Toplam Ürün : 0 adet
Sepet Tutari : 0.00 TL
 
Sepetime git Sepeti Boşalt
 
Haber & Duyurular
Banka Hesaplarımız
Balvana Organik Pekmez Yakında
Balvana Organik Zeytinyağı Yakında
 
İSTATİSTİKLER
Aktif 1
Bugün 8
Dün 29
Toplam 142949
 
   
enerjidizayn - improshop v2.0.6
Sayfa oluşturma süresi 0.547843 sn.