Balvana
   
0 adet ürün    toplam 0.00 TL Lütfen Üye Girişi Yapınız!
 
KULLANICI PANELİ
Müşteri Panelim Bilgilerim Sepetim Üye Girişi
   
Kategoriler
 
Faydalı Bilgiler
Bal Hakkında
Balın kristalize Olması
Balın Sağlığa Yararları
Bal ve Güzellik
Gerçek Bal & Sahte Bal
Dikkat Edilmesi Gerekenler
Neden Kafkas Balı
Kafkas Balı Nasıl Tüketilmeli
 
Avantajlarımız
Ücretsiz Kargo
SSL (Güvenli Alışveriş)
Doğal Kafkas Balı
7/24 İletişim
 

 
Balın kristalize Olması

Balın kristalleşmesi ,baldaki dekstrozun,tanecikler haline gelmesi sonucu balın akıcılığı az veya çok kaybetmesi olayıdır.

Bal üreten , satan veya yiyen herkes balın zamanla kristalize olduğunu yani akıcılığını kaybederek sertleştiğini görmüştür. Balın kristalize olması haline halkımız yanlış olarak şekerlenmiş deyimini kullanır. Bal içerisinde çok çeşitli şekerler vardır. Halkımız baldaki şekerlerin kristalize olmasına ihtimal vermeyerek böyle ballara şeker karıştırılmış veya şekerden yapılmış nazarı ile bakmakta ve büyük bir yanılgıya düşmektedir. Bu husus bal pazarlaması esnasında alıcı ve satıcıların karşılaştıkları en önemli mesele olarak devam etmektedir.

Kristalleşmeyi yapan, bal içerisindeki glikoz şekeridir. Kristalleşmenin bazı baldaki glikoz früktoz münasebetine ve su miktarına bağlıdır. Balda früktoz miktarı genel olarak glikozdan fazladır. Eğer bu iki şekerden glikoz miktarı nispet olarak früktoza yaklaşırsa bal çabuk; aradaki fark büyürse geç kristalleşir. Olgunlaşmamış balda yüzde olarak sakkaroz fazla glikoz daha az olduğu için yavaş kristalleşir. Fakat olgunlaşmış ballarda ise az miktarda sakkaroz bulunur.

Ballar 14°C de en fazla kristalize olmakta, kristalizasyon 5-7°C lerde başlamakta  ve bu derecelerin altında saklandıklarında kristalleşme gecikmektedir. Petekli ballar süzme ballara nazaran daha geç kristalize olurlar. Ballarda tanımlanan kristalleşme olayı balın bir özelliğidir. Sadece doğal bal kristalleşir.

 
Sepetim
 
Toplam Ürün : 0 adet
Sepet Tutari : 0.00 TL
 
Sepetime git Sepeti Boşalt
 
Haber & Duyurular
Banka Hesaplarımız
Balvana Organik Pekmez Yakında
Balvana Organik Zeytinyağı Yakında
 
İSTATİSTİKLER
Aktif 1
Bugün 8
Dün 29
Toplam 142949
 
   
enerjidizayn - improshop v2.0.6
Sayfa oluşturma süresi 0.450731 sn.